”Ticaretin Akışını Sağlamak Zorundayız”

Korona virüs salgınına bağlı olarak taşımacılık ve lojistik kanallarında meydana gelen aksaklıklar nedeniyle dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz dış ticaretinde de belli zorluklar yaşandığı bildirildi.

Duyuruda; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nden alınan bir yazıda, yaşanan zorlukların asgari seviyeye indirilmesi amacıyla ihracatta hava kargo yolunun daha fazla kullanılması olanakları araştırılmakta olduğu, sefer imkanı bulunması halinde yaptırılacak yeni taşıma potansiyeli bilgilerine ihtiyaç bulunduğu ifade edildiği kaydedildi.

Ticaretin akışını sağlamak zorundayız

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Türkiye’nin, bütün kurumları ile beraber gereken her türlü tedbiri aldığına dikkati çeken Bakan Ruhsar Pekcan, bakanlıkların, kabinenin, tek bir bakanlık gibi iş birliğiyle çalıştığını ve bu süreci beraber yürüttüklerini anlattı. Koronavirüsün, dünya ekonomisini ve can güvenliğini etkilediğini dile getiren Pekcan, “Her şeyden önce sağlık.’’ Bunun için bütün tedbirleri almak üzere de önlemlerimizi alıyoruz” dedi. Orta Asya’ya yapılan ihracatın yüzde 50’sinin İran üzerinden gittiğini hatırlatan Pekcan, “Irak ve İtalya’ya 20 milyar doların üzerinde ihracatımız var. Dolayısıyla tedbirlerimizi alacağız ama dış ticaretin önünde de engel tanımayacağız” diye konuştu.