İZTO Meclisi’nden “Gümrük Anlaşmaları” güncellensin çağrısı

İZTO Meclisi’nden “Gümrük Anlaşmaları” güncellensin çağrısı
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Ekim ayı Meclis Toplantısı uzaktan erişimle yapıldı. 2020 yılında şimdiye dek yapılan faaliyetlerin video gösterimiyle başlayan toplantıda 2021 yılı için üyelerden “2021 yılı Çalışma Programı” önerileri alınmaya başlandığı bilgisi verildi.
AB ülkeleri ve ABD ile yapılan gümrük birliği anlaşmalarının çok eski ve yetersiz olduğunu vurgulayan Özgener, siyaseti bir kenara bırakarak ticaretimiz için bu konuyu çözmeliyiz vurgusu yaptı. Özgener, “En büyük ticaret partnerimiz AB ile bu dönemde potansiyelimizi daha da geliştirme fırsatımız var. Dünya ticareti yeniden şekillenip dönüşürken 1996 yılında başlayan Gümrük Birliği Türkiye-AB ticaretine dar geliyor. Gümrük Birliği’nin yürürlüğe girmesinden bu yana tam 24 yıl geçti. Ülkemizin AB’ye tam üyeliği öncesinde “geçiş dönemi düzenlemesi” olarak hayata geçirilen süreç artık günümüz ihtiyaçlarına cevap veremiyor. Gümrük Birliği kararının bir an önce, özellikle tedarik zinciriyle ilgili güncel gelişmeler ışığında güncellenmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.
İZTO Başkanı Mahmut Özgener’in konuya ilişkin önerileri şu şekilde:
• Gümrük Birliği çerçevesinde yer almayan çok önemli sektörler var. Kapsamın hizmet ve tarım sektörlerine genişletilmesi ve imalat sektöründe güncellemelerin yapılması özellikle KOBİ’lerimizin dış ticaretinin artmasında kritik bir etki yaratacak.
• E-ticaret ve dijital ticaret akımları da, KOBİ’leri yakından ilgilendiren bir kalem olarak GB güncelleme sürecinde dikkate alınmalı.
• Karar alma sürecinde söz hakkımızın olmaması, üçüncü ülkelerle imzalanan ticaret anlaşmalarının üstlenilmesi gibi sistemik sorunlara çözüm getirilmeli.